Deskundige mentaal welbevinden bij oudere volwassenen

Deze vorming is reeds gestart.

Veel oudere volwassenen in het woonzorgcentrum kampen met neerslachtigheid, angst of verwarring,maar dat wordt lang niet altijd opgemerkt of aangepakt. Als DPKO leer jij hoe je dit herkent en wat je eraan kunt doen. Je werkt met een duidelijk zorgmodel, leert hoe je een gesprek voert, en ontdekt wat er naast medicatie nog mogelijk is, zoals mind-body interventies (acupressuur, ademhaling, aandachtsoefeningen, veerkrachttraining),
dagstructuur en sociale contacten. 

Waarom deze opleiding?
Het is nodig. Bijna de helft van de bewoners in een woonzorgcentrum heeft last van neerslachtigheid, angst of vergeetachtigheid. En jij kunt het verschil maken.

- Meer dan pillen. Je leert eenvoudige, bewezen manieren om iemand te helpen, zonder medicatie. Denk aan rustpunten, dagritme, contact en beweging.
- Officiële erkenning. Na de opleiding heb je een erkend certificaat en een vaste rol binnen het BLOESEM-team van jouw organisatie.
- Meteen bruikbaar. Elke opleidingsdag combineer je theorie met oefeningen die je de volgende dag al kunt toepassen op de werkvloer.

Wat leer je?
- Het BLOESEM-zorgmodel begrijpen en gebruiken in de dagelijkse zorg

- Een eenvoudige bevraging afnemen en vertalen naar een zorgplan op maat

- Mind-body interventies (acupressuur, ademhaling, aandachtsoefeningen, veerkrachttraining) toepassen bij neerslachtigheid, angst en slaapproblemen

- Samenwerken met de arts en apotheker om medicatie veilig te verminderen

- Bewoners verbinden met activiteiten en mensen in de buurt

- Neerslachtigheid, angst en verwarring herkennen bij oudere volwassenen

- Op een rustige, begripvolle manier praten met bewoners en familie

- Samenwerken met collega's en de rol van aanspreekpunt opnemen

- Omgaan met moeilijke situaties zoals psychose, persoonlijkheidsdynamieken en verlies

- De kwaliteit van de zorg opvolgen en bijsturen waar nodig

De opleiding

De opleiding zelf is een lessenreeks van 10 bijeenkomsten van 3 uur. 

De opleiding is praktijkgericht en geeft cursisten de mogelijkheid om hetgeen aangeleerd wordt direct toe te passen in de praktijk. Doorheen de lessenreeks bouwen we zo een methodisch denken en handelen op aangepast aan het werkveld.

Naast theoretische onderbouwing is er ook ruimte voor casuïstiek. Niet alleen vooraf opgemaakte casussen, maar ook casussen waarmee cursisten zelf geconfronteerd worden. Er wordt in de lessenreeks gebruik gemaakt van intervisie om oplossingen te vinden voor de aangebrachte casussen.

Inbegrepen in de prijs is er de toegang tot de BLOESEM-website en het Bloesempraktijk boek.

Wetenschappelijk onderbouwd

Alles wat theoretisch wordt aangeleerd is gebaseerd op recent wetenschappelijk onderzoek. Meer nog, de inhoud van de lessenreeks wordt rechtstreeks gevoed vanuit de onderzoeksprojecten die gekoppeld zijn aan het bloesemproject. Bijvoorbeeld loopt op dit moment het HOME-COSI 1 onderzoeksproject. Het HOME-COSI 1 project is een project in samenwerking met de Universiteit Antwerpen waarin we 3 kernfocussen onderscheiden: Wat maakt oudere volwassen psychisch kwetsbaar/mentaal vitaal? Welke invloed heeft leefomgeving op psychische kwetsbaarheid/mentale vitaliteit en vice versa? Kan het screenen van medicatieschema’s op anticholinerge medicatie en voorschrijfcascades bijdragen aan meer mentale vitaliteit?

PKOKC

Deze opleiding is een samenwerking tussen de vzw Zorggroep Zusters van Berlaar en Vormingscentrum HIVSET . De kracht van deze samenwerking schuilt in het bundelen van inhoudelijke expertise, onderwijsdeskundigheid en netwerkvorming.

De samenwerking werd als zeer positief en vruchtbaar geëvalueerd. Meer nog, ze werd in 2024 geformaliseerd in een kenniscentrum, PKOKC gedoopt. PKOKC (uitgesproken als Peacock) staat voor Psychisch Kwetsbaarheid bij Oudere volwassenen KennisCentrum.

Meer info nodig? info@pkokc.be of vormingscentrum-chronische@hivset.be 

 

 

Doelgroepen

Andere zorg- en hulpverleners, leidinggevenden, verpleegkundigen, zorgkundigen en onderwijs

Programma

Datum Titel
di. 2 sep.
13:00 - 16:00
Ouderen versus volwassenen
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 7 okt.
13:00 - 16:00
Preventie : de toekomst
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 4 nov.
13:00 - 16:00
Psychische kwetsbaarheid bij oudere volwassenen: werken met het PDC-age model
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 2 dec.
13:00 - 16:00
(Psycho)farmaca en polyfarmacie: een kwetsbaar evenwicht
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 6 jan.
13:00 - 16:00
Voeding en voedingsuppletie
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 3 feb.
13:00 - 16:00
Fysieke activiteit en welbevinden
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 3 mrt.
13:00 - 16:00
Omgevingsfactoren en welbevinden
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 31 mrt.
13:00 - 16:00
Mind-body interventies: praktische oefeningen
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 5 mei
13:00 - 16:00
Methodisch werken: gebruiken van tools
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 2 jun.
13:00 - 16:00
Ethische aspecten
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)
di. 16 jun.
13:00 - 16:00
Integratie van de opleiding
Docenten: Tom Vermeulen
Locatie: PKOKC Gasthuisstraat 10, 2560 Nijlen (WZC St. Jozef)

Duurtijd

11 dagen

Aantal deelnemers

Er kunnen 15 personen deelnemen.

Kostprijs

€525,00

Studenten krijgen 30% korting op vertoon van de studentenkaart.

KMO-portefeuille

Mits je bedrijf, of jij als zelfstandige beroepsuitoefenaar, in aanmerking komt voor de KMO-portefeuille, kan je tot 30% subsidie verkrijgen voor tal van onze opleidingen! Dit voor opleidingen vanaf 100 euro (of indien je met meerdere collega's een totaal van meer dan 100 euro bereikt). Meer weten? Het Vlaams Agentschap voor innoveren en ondernemen heeft een mooie informatieve website samengesteld rond de kmo-portefeuille.  Nog vragen? Neem dan zeker even contact met ons. 

Getuigschrift na afloop

Cursisten die de opleiding beëindigen conform de afspraken ontvangen een getuigschrift van het Vormingscentrum.

Aanwezigheidsattest

Na de vorming ontvang je een attest van aanwezigheid.

Meer weten?

Contacteer Team Chronische Zorg op vormingscentrum-chronische@hivset.be.

Geef me een seintje

Wil je graag op de hoogte gehouden worden als we terug vrije plaatsen hebben? Laat je email dan achter op deze pagina.

Bijlagen

Op maat

Ben je op zoek naar een vorming zoals deze op maat van je team of organisatie? We bepalen samen de inhoud, de aanpak, het tijdstip en de locatie.

Lees meer over ons aanbod op maat en neem contact op om je ideeën samen te overlopen.

Andere aankomende datums

Wilt u meer informatie? Heeft u vragen?